26-27 czerwca 2021 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Program

XIII Festiwal Wysokich Temperatur
Dzieło ognia | 26–27.06.2021
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław

Tegoroczny Festiwal Wysokich Temperatur odbędzie się w dniach 26–27 czerwca na terenie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta we Wrocławiu. Z uwagi na wyjątkowy czas, będzie to edycja inna, niż dotychczas realizowane. I choć wymaga to elastycznego podejścia, dołożymy wszelkich starań, by również w tym roku nie zabrakło gorących emocji i ulubionych przez naszą publiczność atrakcji. Co więc przed nami?

Spotkania, pokazy i warsztaty

Pierwszego dnia, w sobotę, odbędą się działania warsztatowo-pokazowe, w czasie których nasza publiczność będzie mogła uczestniczyć zarówno w dobrze znanych atrakcjach festiwalowych, jak i w szeregu nowych działań takich, jak np. pokaz z użyciem pieca ceramicznego inspirowanego maszynami parowymi czy tworzenie puzzli z aluminium. Większość z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się na świeżym powietrzu, w ogrodzie ASP.

W drugim dniu Festiwalu zapraszamy was do wzięcia udziału w panelu pt. „Sztuka w blasku ognia”, podczas którego zaproszeni do udziału artyści, a wśród nich nasi międzynarodowi goście, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać między innymi takich sław, jak: Frederik Rombach, Eglė Einikyte-Narkevičienė, Adam Abel, John Moran*

Działania online

To jeszcze nie wszystko. Tegoroczna edycja Festiwalu Wysokich Temperatur, to również wydarzenia odbywające się tylko w przestrzeni wirtualnej. Od początku czerwca na naszych kanałach społecznościowych regularnie publikowane będą filmy w dwóch cyklach: „Procesy” i „Artyści”. W obydwu z nich zobaczymy po cztery klipy z każdej z festiwalowych sekcji – szkła, ceramiki i metalu. Za ich pomocą wykładowcy wrocławskiej ASP zaprezentują m.in. proces tworzenia ceramiki Raugo, różne metody formowania rzeźb pod odlewy z metali czy techniki piecowe i palnikowe. Dowiemy się też jak powstaje witraż, obraz ceramiczny w wykorzystaniem szkliw oraz obiekt ze szkła w hucie.

W cyklu „Artyści” poznamy dwunastu niezwykłych twórców, również związanych z wrocławską Akademią, którzy opowiedzą o swoim wybranym dziele. Mamy nadzieję, że publikacja materiałów w internecie pozwoli na nawiązanie dialogu między publicznością i artystami oraz na wymianę wiedzy i doświadczeń na jeszcze większą niż do tej pory skalę.

Wystawa w Galerii Neon

Kolejną atrakcją Festiwalu, tym razem w formie hybrydowej, będzie wystawa „Dzieło ognia”, która odbędzie się w Galerii Neon w dniach 22-28 czerwca. Zanim jednak prace będzie można oglądać na wystawie, artyści i ich dzieła wezmą udział w specjalnej sesji zdjęciowej, której efekty będzie można oglądać już w maju w naszych mediach społecznościowych. Wystawa „Dzieło ognia” to niezwykłe spotkanie z dwudziestoma czterema artystami i ich dziełami.

Ponadto w tym roku kontynuujemy festiwalową tradycję konkursu na czarkę do herbaty. Tym razem po raz pierwszy wydarzenie to ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu.

Festiwal Wysokich Temperatur jest imprezą artystyczną, organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2007 r., której ideą jest integracja różnych działań artystycznych z obszaru ceramiki, szkła i rzeźby z metalu, mających wspólny mianownik w postaci wysokiej temperatury.

*W zależności od sytuacji epidemicznej, w przypadku ograniczenia wstępu na teren ASP, część wydarzeń będzie transmitowana online.

Uwaga! W związku z sytuacją epidemiczną na terenie Festiwalu mogą obowiązywać specjalne zasady zwiedzania.

PROGRAM XIII FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR (pdf)

ZASADY UCZESTNICTWA W XIII FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR (pdf)

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN WRAZ Z OŚWIADCZENIEM (pdf) 

Każda osoba wchodząca na teren Festiwalu jest zobowiązania do wypełnienia załączników do regulaminu. Zachęcamy do wcześniejszego wydrukowania i wypełnienia dokumentu, żeby usprawnić proces wpuszczania osób na teren wydarzenia.