23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Program

XIV Festiwal Wysokich Temperatur
Sztuka z iskrą | 23–25.06.2023
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław

PROGRAM XIV FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR (pdf)

ULOTKA (pdf)

23 czerwca Wrocław stanie się ponownie najgorętszym miastem w Europie! Tego dnia startuje czternasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

„Sztuka z iskrą” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy jak co roku, spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentowali we Wrocławiu swoje umiejętności w ostatni weekend czerwca. XIV Festiwal Wysokich Temperatur potrwa trzy dni i będzie wydarzeniem otwartym dla publiczności.

W piątek odbędą się otwarcia wystaw towarzyszących Festiwalowi – m.in. w Galerii Neon, budynku Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności (ASP ul. Traugutta 19/21), Galerii Black Frame przy Concordia Design oraz gablotach ekspozycyjnych przy ul. Świdnickiej. Nowością będzie wieczorne spotkanie na Wyspie Słodowej, połączone z pokazem dmuchania szkła przy użyciu małego pieca plenerowego oraz projekcją filmów w ramach kina festiwalowego.

Sobota to dzień pokazowo-warsztatowy. Wszystkie wydarzenia tego dnia będą miały miejsce w budynkach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu przy ul. Traugutta 19/21. Program obejmuje pokazy i warsztaty, które są dobrze znane festiwalowej publiczności. Nie zabraknie również nowości takich, jak np. piec ceramiczny, nawiązujący do kształtu łodzi, który w momencie kulminacyjnym będzie sprawiał wrażenie, że unosi się w płomieniach.

W festiwalową niedzielę odbędzie się m.in. konferencja pt. „Proces z iskrą”. Zaproszeni do udziału artyści, a wśród nich międzynarodowi goście festiwalu, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać takich sław, jak: Tobias Flores, David Marquez, Karin Forslund, John Moran, Peter Hermanson, Simcha Even-Chen, Velimir Vukicevic, Alicja i Dmitrij Buławka-Fankidejscy.

Ponadto, w tym roku kontynuujemy festiwalową tradycję konkursu na czarkę do herbaty. Wydarzenie ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu. Tegoroczna edycja pt. “Nie ma piękna bez cienia”, poświęcona jest pamięci Macieja Kasperskiego, Profesora ASP.

Serdecznie Zapraszamy!

PROGRAM XIV FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR