23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Dzieło Ognia – wystawa
XIII Festiwal Wysokich Temperatur
Wernisaż: 24 czerwca godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 22–28 czerwca 2021

Kuratorzy i kuratorki:
Szkło: Antonina Joszczuk, Magdalena Wodarczyk
Ceramika: Małgorzata Maternik, Weronika Surma
Metal: Paweł Czekański, Matej Frank

Koordynacja wystawy: Patrycja Sikora

Miejsce:
Galeria Neon
ul. Traugutta 19/21, Wrocław

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 10:00-18:00
sobota: 12:00-20:00
niedziela: 12:00-18:00
Zasady zwiedzania: wkrótce

**
W ramach wystawy Dzieło Ognia będzie można zobaczyć prace dwudziestu czterech artystów, dydaktyków wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorzy zadbali o dużą różnorodność postaw twórczych, aby zaprezentować szeroki wachlarz możliwości, jakie daje wykorzystanie technik związanych z wysoką temperaturą. Wystawa odbędzie się w Galerii Neon we Wrocławiu w dniach 22-28 czerwca. Wcześniej jednak, na naszych kanałach społecznościowych, będzie można oglądać efekty specjalnej sesji zdjęciowej, dzięki której przedstawione zostaną dzieła i sylwetki twórców.
Artyści z Sekcji Metal, zaprezentują rzeźby wykonane za pomocą technik tradycyjnych i eksperymentalnych z lanego brązu i żeliwa. Różnią się one skalą oraz sposobem wykończenia (patyna, rdza, farba). Nie wszyscy twórcy z tej sekcji pracują jednak z ogniem na co dzień – wykorzystując różnorodne techniki, łączą ze sobą nie zawsze oczywiste materiały, czego efekty będzie można oglądać w czasie wystawy.
Obiekty eksponowane przez Sekcję Szkła pokażą, jak poszerzenie możliwości technologicznych, czyni to tworzywo uniwersalnym medium artystycznym. Szerokie spektrum formowania w technikach „na gorąco” takich jak stapianie w formach, fusing, slumping, czy kształtowanie metodami hutniczymi, daje artystom swobodę w kreowaniu obiektów rzeźbiarskich, graficznych i malarskich.
Wśród dzieł artystów Sekcji Ceramiki znajdują się te toczone na kole garncarskim, lepione ręcznie, odciskane z formy gipsowej, drukowane w 3d czy wykorzystujące obiekty ready made. Wypalane w piecu elektrycznym, gazowym czy opalanym drewnem, dzieła obrazują efekty charakterystyczne dla każdego z tych sposobów utrwalania ceramiki. Wyróżniają się nie tylko ogromnym wachlarzem kolorystycznym dzięki zastosowaniu szkliw, angob, tlenków i soli, ale także barwą i potencjałem surowej masy ceramicznej.
Festiwal Wysokich Temperatur jest wydarzeniem artystycznym, którego ideę stanowi integracja działań z udziałem ognia z obszaru ceramiki, szkła i rzeźby z lanego metalu. Hasło, które przyświeca trzynastej edycji festiwalu to Dzieło Ognia. Oprócz tradycyjnych prezentacji procesów związanych ze sztuką ognia, zaplanowaliśmy wydarzenia, które pozwalają skupić uwagę bardziej na twórcy i efektach jego pracy. Wystawa zbiorowa Dzieło Ognia jest jednym z takich wydarzeń.
Artyści i artystki:
Ceramika: Jakub Biewald, Renata Bonter-Jędrzejewska, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Weronika Lucińska, Karina Marusińska, Joanna Opalska-Brzecka, Michał Puszczyński, Bożena Sacharczuk;
Szkło: Kalina Bańka, Dagmara Bielecka, Joanna Bujak, Małgorzata Dajewska, Anna Józefowska, Wojciech Peszko, Stanisław Sobota, Justyna Żak;
Metal: Hubert Bujak, Paweł Czekański, Mateusz Dworski, Magdalena Grzybowska, Wojciech Małek, Marcin Michalak, Michał Staszczak, Michał Wasiak

_____
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Sesja zdjęciowa artystów i ich dzieł autorstwa Małgorzaty Kujdy.