23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Kay Aplin i Joseph Young w ramach XII Festiwalu Wysokich Temperatur przeprowadzą performance i zaprezentują swoje prace podczas wystawy pt. “Ogień plus woda”.

W trakcie performance’u Joseph Young użyje własnoręcznie wykonanej różdżki muzycznej, na tle ceramicznej kompozycji Kay Aplin. Kompozycje tej cenionej brytyjskiej artystki inspirowane są jej obserwacjami roślin pod mikroskopem cyfrowym. Joseph Young wykorzystuje natomiast technikę nagrywania dookólnego, aby uchwycić codzienne dźwięki otaczającej nas ziemi, a następnie wzmacnia je, aby odsłonić wyjątkową dźwiękową atmosferę.W trakcie konferencji odbędzie się również ich wykład pt. “The Ceramic House – współpraca pomiędzy ceramiką a dźwiękiem”.

Kay Aplin ukończyła Public Art and Design w Chelsea College of Art w 1995 roku, specjalizując się w ceramice i szkle. Od ponad dwudziestu lat Kay odnosi sukcesy jako architekt ceramiczny, tworząc projekty dla przestrzeni publicznej o charakterze site-specific nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. W 2011 roku Kay zainicjowała swój wielokrotnie nagradzany projekt The Ceramic House – połączenie domu mieszkalnego z galerią sztuki. Miejsce to jest żywą wizytówką jej pracy oraz wspaniałą ekspozycją współczesnej ceramiki. W 2016 r. w The Ceramic House powstała pracownia projektowa In Camera Gallery- centrum badań nad współpracą w dziedzinie ceramiki i sztuki dźwiękowej (stworzonej we współpracy z artystą dźwiękowym Josephem Youngiem), wraz z międzynarodowym programem rezydencji i wystaw. W ostatnich latach Kay opracowuje monumentalne, ceramiczne instalacje ścienne. Swoje prace prezentowała na arenie międzynarodowej w European Ceramic Context 2014 (Dania), Shetland Museum and Archives, Elit – Tile Triennial (Dominikana) czy British Ceramics Biennial 2017.

Joseph Young jest artystą dźwiękowym specjalizującym się w terenowych nagraniach za pomocą techniki stereofonii dookólnej. Wystawiał i występował w Tate Modern, Tate Britain, Jerwood Hastings, De La Warr Pavilion, Towner Art Gallery, Pallant House, Estorick Collection oraz na arenie międzynarodowej w Nowym Jorku, Berlinie i Seulu. Jego prace są w stałych kolekcjach Towner Art Gallery i Estorick Collection. Jego ostatnie zlecenie dla Lewes Castle zawiera stałą czterokanałową instalację dźwiękową oraz interaktywny, przewodnik audio na smartfony.