23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

W tym roku podczas Festiwalu Wysokich Temperatur gościmy Coral Penelope Lambert z Alfred University w Nowym Jorku.

Artystka ta zajmuje się rzeźbą z żeliwa i plenerową rzeźbą wielkoformatową. W sobotę, 23.06, o godz. 21.30 pod Wiatą, zaprezentuje performance “Język natury”. Brytyjsko-amerykańska artystka stworzy serię obiektów site specific w postaci glifów wykonany z żeliwa i kamienia. W architekturze glify są ozdobnymi żłobieniami. Podczas performance’u Lambert wleje płynne żeliwo o temp. 1500°C w wydrążone w kamieniu wzory. Artystka zmierzy się z siłami natury, zbada, jak oddziałują na siebie materiały związane z różnymi żywiołami, wysoka temperatura i czas.

Wykonane odlewy będą ucieleśnieniem jej badań nad naturą. Część z nich pozostanie w kamiennej formie, a pozostałe zostaną wyjęte w swej surowej postaci, niczym wydobyte z głębi ziemi, gdzie przed chwilą wydarzyło się coś mistycznego i magicznego.

Język natury – performance

sobota, 23.06, godz. 21.30–22.00

Wiata

Coral Penelope Lambert zajmuje się rzeźbą z żeliwa oraz plenerową rzeźbą wielkoformatową. Urodzona w Wielkiej Brytanii, obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Rzeźby w Alfred University w Nowym Jorku. Studiowała w Londynie oraz w Kent. Tytuł magistra sztuki otrzymała w Manchesterze w 1990 roku. W 2006 roku była przewodniczącą Międzynarodowej Konferencji Lanego Żeliwa. Przez 23 lata Lambert prezentowała swoje prace na panelach, wykładach i wystawach na całym świecie.