23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Inne oblicze raku i Ceramika Raugo to dwa niezwykłe wydarzenia w sekcji ceramicznej, które przygotował RYTIS KONSTANTINAVICIUS.

Inne oblicze raku to pokaz unikalnego widowiskowo wypału dwumetrowej rzeźby ceramicznej ulepionej wspólnie ze studentami Wydziału Ceramiki ASP we Wrocławiu. Tuż po wypale formy w specjalnie przygotowanym piecu gazowym, realizacja zostanie odsłonięta, nad czym będzie czuwał Rytis Konstantinavičius.

Ceramika Raugo jest jedną z najstarszych metod uszczelniania ceramiki użytkowej stosowanej przez Bałtów, w czasach gdy jeszcze nie znali zastosowania szkliw. To jest najbardziej ekologiczna ceramika ze względu na nieobecność w barwieniu ceramiki tlenków metali ciężkich. Czasami była nazywana ceramiką chlebową, ponieważ zamykanie por czerepu ceramicznego powstaje poprzez wyciągnięcie naczynia z rozgrzanego pieca do 900 stopni i zanurzenie w zakwasie chlebowym, gdzie trafiają do atmosfery kwasowej. Unikatowość ceramiki Raugo nie ma sobie równych ani podobnych na całym świecie. Projekt ten jest niezwykle ciekawy ze względu na rzadkość stosowania tej techniki ceramicznej, nieliczni twórcy znają tą metodę i ją stosuje w Polsce.

Rytis Konstantinavičius – urodzony w Komi Autonomicznej Republice 1969 roku, Litwin polskiego pochodzenia. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta w I Pracowni Ceramiki Artystycznej prowadzonej przez prof. Przemysława Lasaka. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką i malarstwem, w swojej twórczości inspiruje człowiekiem i współczesnym światem . Brał udział w 63 wystawach zbiorowych ceramiki i malarstwa , 8 wystaw indywidualnych, 25 sympozjach ceramiki i malarstwa. Prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Holandii, Tunezji, Turcji, Mołdawii, również w przestrzeni miejskiej w Warszawie, Wrocławiu, Babimoście. W 2015 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za wykonanie największego ceramicznego naczynia na świecie, projekt zrealizował w Babimoście gdzie też można go zobaczyć. www.rytiskonst.com