23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Wypał ceramiki raku przeprowadzi Mirosław Kulla, Kacper Kuźnicki oraz studenci Katedry Ceramiki.

Na czym polega wypał? Otóż piec opalany drewnem wspomagany nadmuchem powietrza, o lekkiej konstrukcji, ze zwrotnym ciągiem płomienia przechodzącym przez komorę załadowczą pieca, wykonany z cegieł szamotowych, płyt z włókna ceramicznego oraz lekkiej konstrukcji stalowej. Temperatura wypału wynosi aż 1300-1400°C. 

Mirosław Kulla – absolwent ASP we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła, obecnie związany z Jeleniogórskim Centrum Kultury prowadząc autorską pracownię ceramiki, organizuje i prowadzi międzynarodowe plenery i sympozja ceramiczne. Realizuje wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Tworzy w różnych technikach: ceramika, szkło, fotografia. Projektuje i buduje piece do wypału ceramiki opalane drewnem: plenerowe, mobilne, stacjonarne, do budowy wykorzystując tradycyjne, jak i nowoczesne materiały ogniotrwałe.

Kacper Kuźnicki – (ur. 1976 r., Warszawa) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.  Od ponad dziesięciu lat organizuje warsztaty ceramiczne z nauką toczenia na kole garncarskim, projektuje i wykonuje plenerowe piece do wypału ceramiki Raku oraz koła garncarskie. Prowadzi warsztat modelarski na Akademii Sztuk Pięknych, Wydziale Ceramiki i Szkła oraz autorską pracownię ceramiczną oferującą usługi modelarskie oraz program edukacyjny z zakresu ceramiki dla dorosłych i dzieci. Był komisarzem artystycznym Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu, uczestniczył w wielu plenerach ceramicznych, ma na koncie wystawy zbiorowe i indywidualne w kraju i za granicą.  www.kacperkuznicki.pl  

Raku Ceramics
Raku Ceramics