23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

W hucie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu swoje umiejętności zaprezentują dla nas: Ben Wright /USA; Brent Cole /USA; Jiří Pačinek /Republika Czeska; Agâh Barış Can Aksakal /Turcja.
Mistrzowie technik szklarskich na gorąco zaprezentują wspólnie autorskie techniki pracy w gorącym tworzywie.

Ben Wright /USA/ obecny dyrektor ds. edukacji w Urban Glass Studio, Brooklyn, NYC, USA. Od 1999 do 2012 uczesniczył oraz uczył w warsztatach w Pilchuck Glass School, Haystack Moutain School of Crafts, Corning Studio, Appalachain Centre for Craft i Pentland School of Crafts w Stanach Zjednoczonych.  W 2000 rozpoczął studia w Appalachain Centre for Craft w Tennessee Tech University, które zakończył dyplomem w 2003. Od  2007- 2009  uczeszczał do Rhode Island School of Design, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki. Był jurorem oraz kuratorem światowej rangi wydarzeń związanych ze współczesną sztuką szkła na całym świecie.

Brent Cole / USA/ Profesor w Ball State University School Of Art oraz Dyrektor M. Glick Centre for Glass, Ball State School of Art, Muncie, IN, USA.  W 1992 ukończył BFA Study w Cleveland Institute of Art, Cleveland, Ohia, USA ; w 2003 otrzymał tytuł magistra sztuki na wydziale rzeźby w University of Illinois, Champaign, Illinois, USA. Od 1995 roku uczy, wykłada w wielu ośrodkach artystycznych związanych ze szkłem artystycznym i nie tylko. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in: w 2010 roku otrzymał II miejsce w konkursie ” Art about Land”, Minnesrtista, IN, USA; w 2011 II Miejsce i honorowe wyróżnienie w “2011 Regional Juried Exhibition”, Indiana University Kokomo, IN, USA; w 2012 III miejsce w ” 2012 Indiana Glass Art  Exhibition”, Anderson, IN, USA; w 2015 r ” Best of Show”, Indianapolis Art Centre, IN, USA. 

Jiří Pačinek (ur. 1972r., Litomerice, Czechy) – absolwent Szkoły  w Novym Borze 1990, gdzie zdobywał doświadczenie na kierunku Szkło ze specjalizacją – formowanie szkła na gorąco. Pracę jako  artysta szkła, rozpoczynał w Chribska Glass Studio, gdzie wytwarzano głównie szkło ręcznie formowane. 1992 rok okazał się być przełomowy w jego karierze artystycznej. Rozpoczął współpracę ze studiem szkła „ AJETO” w Novym Borze. Pracował w zespole Petra Novotnego, założyciela Ajeto Glass Works. Jiri Pacinek jest regularnym uczestnikiem konferencji i sympozjów szkła w Europie i Stanach Zjednoczonych – Glass Symposium w Novym Borze czy Glass Art Society w USA. Laureat wielu nagród, wśród nich – Art & Craft wyróżnienie przyznawane przez Muzeum Szkła w Novym Borze. Źyje i tworzy w Lindavie, gdzie w swoim prywatnym domu otworzył  Studio i Galerię Szkła. / www.pacinekglass.com

Agâh Barış Can Aksakal urodził się w Aydin /Turcja/ w 1989. Uczęszczał do prywatnej szkoły podstawowej i gimnazjum Basak. W 2004 rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych Yuksel Yalova na kierunku malarstwo. W 2007 kontynuował edukację w szkole języków obcych w Uniwersytecie Anadolu. Od roku 2009  studiował na Wydziale Szkła w tej samej uczelni, gdzie również obronił dyplom. Uczęszczał na wiele kursów w Turcji i USA. Został nominowany do stypendium Fundacji Kultury Tureckiej, a jego międzynarodowa kariera w dziedzinie szkła rozpoczęła się w The Glass Furnace w Istambule. Otrzymał również stypendium z Corning Glass Museum w Nowym Jorku. Interesuje go forma, design, modelowanie i szkło dmuchane do form. Jego twórcze zainteresowania koncentrują się na rzeźbie figuratywnej i jej znaczeniu. / abcaksakal.weebly.com