23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Ogień jest ważnym elementem, który amerykański artysta – David Lobdell wykorzystuje w swoich działaniach artystycznych m.in. w „piecach wiadomości” (message furnaces).

Jeden z nich powstanie w tym roku podczas Festiwalu. Będzie to stalowa konstrukcja wyłożona ogniotrwałym materiałem. Kiedy wypełni się płomieniami i światłem, publiczność zostanie zaproszona do napisania osobistych, sekretnych wiadomości i wrzucenia do rozgrzanego pieca, który pomoże połączyć się im z Kosmosem. Artysta poprowadzi również pokaz odlewania żeliwa z pieca typu cupola przy wsparciu miedzynarowowej drużyny odlewniczej.

David Lobdell (ur. 1958) – urodził się i dorastał w południowo-zachodniej Louisianie (USA), mieszka w New Mexico od 1985. Stopień licencjata w dziedzinie sztuk pięknych otrzymał w 1979 roku w University of Southwestern Louisiana, a stopień magistra w University of Notre Dame w 1982 roku. Obecnie jest profesorem sztuk pięknych i kierownikiem wydziału sztuk pięknych i performatywnych w New Mexico Highlands University. W 2008 roku nowo powstałe Western Cast Iron Art Alliance (stowarzyszenie zrzeszające artystów tworzących z lanego żeliwa) wybrało artystę swoim przewodniczącym. Obecnie kontynuuje współpracę z tą organizacją. Jego zainteresowania twórcze obejmują procesy z wykorzystaniem wysokiej temperatury w obszarze ceramiki, metalu i sztuki performance’u.