23 - 25 czerwca 2023 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Piec krasnal do wypału ceramiki opalany drewnem to rzeźba sama w sobie. Zbudowany i obsługiwany przez Michała Podleśnego.

Groteskowa postać krasnala o metalowym, syczącym i strzelającym płomieniami ciele jawi się komentarzem twórcy do świadomości artystycznej rodaków. Krasnal nad swoją rozświetloną płomieniami głową trzyma drewniane krzesło, a jego trzewia rozpala żar. Dookoła stwora dzieci będą mogły wejść w surrealistyczną wizję lepiąc u jego podnóża małe rzeźbiarskie arcydzieła.

Michał Podleśny – urodzony w 1990 w Częstochowie, absolwent ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu . Do swojej twórczości podchodzi jak do kolejnego wyzwania, poszukując nowych środków wyrazu. Charakteryzuje się sztuką figuratywną odznaczającą się groteskowym komentarzem do rzeczywistości. Swoje działania ceramiczne często wzbogaca stosując inne tworzywa i media: metal, drewno, kamień, tworzywa sztuczne, dźwięk, ogień. Twórca pieców eksperymentalnych, m. in. pieca latającego powstałego podczas VIII edycji FWT. Kilkakrotnie współpracował z Mateuszem Grobelnym przy gorącym projekcie “Akwarium Ognia”. Twórca autorskich pieców podczas dni ceramiki Kurniku oraz święcie Cisnej.