Program

XFestiwal Wysokich Temperatur 
22–24.06.2018 
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław 
wstęp wolny 

PROGRAM 11 edycji opublikujemy w pierwszej połowie 2018 roku.

Tak było podczas 10 edycji w czerwcu 2017:

*** 
Na skróty: 

PROGRAM POKAZÓW 2017 (pdf)

PROGRAM WARSZTATÓW 2017  (pdf)

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH 2017 (pdf)

MAPA TERENU FESTIWALOWEGO 2017 (pdf)

MAPA SZCZEGÓŁOWA FWT 2017 (pdf)

*** 

OPIS WYDARZEŃ 2017
———————– 
SEKCJA: METAL 
———————– 
Jak co roku kurator sekcji – Michał Staszczak – zaprezentuje nam spektakularny pokaz odlewania rzeźb z żeliwa z pieca uchylnego, który jest pierwszym tego typu piecem w Europie. Amerykański artysta David Lobdell poprowadzi natomiast wyjątkowy, autorski pokaz odlewania żeliwa w piecu plenerowym, który ze względu na swój widowiskowy charakter jest corocznie jedną z głównych atrakcji Festiwalu. David Lobdell zaprosi również festiwalową publiczność do uczestnictwa w pasjonującym pokazie z wykorzystaniem ognia pt. Piec wiadomości. Intrygującym wydarzeniem będzie także eksperymentalny pokaz wytopu żeliwa w piecu rowerowym "BI/RE-CYCLE”, który napędzany będzie turbiną podłączoną do roweru. Hubert Bujak zaś poprowadzi tradycyjny już pokaz odlewania aluminium przy użyciu pieca plenerowego, a Andy Griffiths, Matthew Tomalin wraz ze studentami z walijskiego Carmarthen School of Art zaprezentują publiczności niezwykle widowiskowy performance z wykorzystaniem płynnego żeliwa. Paweł Czekański wraz ze studentami wykona z żeliwa urodzinowy tort z okazji dziesiątej edycji Festiwalu, co będzie jednym z kulminacyjnych punktów programu głównego. Dla uczestników FWT przygotowane zostały także różnorodne warsztaty, w ramach których będzie można samemu zmierzyć się z metalem – wykonać małe formy rzeźbiarskie zarówno z aluminium (prowadzenie Hubert Bujak), jak i z brązu (Wojciech MAłek i ZSP Wrocław) oraz przyjrzeć się procesowi tworzenia biżuterii. Specjalnym gościem będzie również amerykański artysta Wayne Potratz, który poprowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla studentów wrocławskiej ASP.

—————————- 
SEKCJA: CERAMIKA 
—————————- 
Również w sekcji ceramicznej nie będzie nudno. W ramach przygotowanych wydarzeń uczestnicy Festiwalu będą mogli prześledzić różnorodne techniki oraz procesy powstawania ceramiki. W tym roku będziemy gościć egipskiego artystę – Mohameda Elabd Ali Khalil, który zaprezentuje nam technikę tworzenia w tzw. paście egipskiej. Ceramikę wypalaną w technice Raku zaprezentuje nam Mirosław Kulla wraz z Kacprem Kuźnickim, a Rytis Konstantinavičius zapozna nas ze starymi, litewskimi metodami wypału i barwienia. Będzie można zajrzeć do pieca wykonanego z pnia drzewa autorstwa Jakuba Biewalda, spróbować chleba z pieca chlebowego oraz zasmakować kuchni plenerowej autorstwa Karoliny Kamińskiej . W trakcie Festiwalu powstaną dziesiątki prac ceramicznych m.in. odlewanych z masy lejnej przez Emilię Krankowską czy toczonych na kole garncarskim pod okiem Leriego Papidze. Jak co roku, odbędzie się również akcja Empty Bowls, konkurs na czarkę, a także liczne pokazy i warsztaty, w ramach których poznamy tajniki zdobienia ceramiki metodami malarskimi, za pomocą kalki czy stempli czy warsztat inspirowany japońską techniką naprawiania potłuczonej ceramiki za pomocą barwionej laki. W ramach tegorocznego FWT powstanie także piec w kształcie Krasnala autorstwa Michała Podleśnego, a kulminacją będzie odsłonięcie wielkiego pieca w kształcie tortu, który wybudowany zostanie przez Rytisa Konstantinaviciusa z okazji dziesiątej edycji festiwalu. 

—————————- 
SEKCJA: SZKŁO 
—————————- 
W ramach sekcji Szkło, mistrzowie technik hutniczych: Jiri Pacinek oraz Agah Baris Can Aksakal, po raz pierwszy poprowadzą autorskie pokazy unikalnych metod formowania szkła na gorąco. Martyna Rychlik i Marta Byrdziak – entuzjastki zdobniczych technik hutniczych – przedstawią nam natomiast autorskie eksperymenty z deseniami murrine i techniką roll-up. Z kolei Ryszard Więckowski oraz Katarzyna Pyka zaprezentują nam etapy wykonania witraża klasycznego. Po raz pierwszy Kalina BaŃka z Adamem Włodarczykiem poprowadzą warsztaty, w ramach których uczestnicy przygotują negatywowe dekory, a następnie samodzielnie wykonają obraz ze szkła stapianego. Prezentacjom będą towarzyszyły również wystawy oraz szereg warsztatów – między innymi kreatywne warsztaty upcyklingu pt. Zmierz się ze szkłem czy Glass Garden, na których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać ogródki w szklanych naczyniach. W czasie tegorocznego Festiwalu poznamy również techniki zdobienia i kształtowania szkła w płomieniach palników gzowych zapoznamy się z fazami projektowania naczynia ze szkła w ramach warsztatu pt. Fast Design, podczas którego uczestnicy pod opieką Beaty Mak-Soboty, spróbują swoich sił jako projektanci szkła. 

Co jeszcze? Dla naszych gości przygotowaliśmy również pokazy audiowizualne, wystawy, konferencję naukową oraz zabawy dla całych rodzin. Bądźcie z nami! 

*** 
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Projekt współfinansowany przez: Miasto Wrocław

Udział we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNY.

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ul Traugutta 19/21, Wrocław

C001414_mapaasp.jpg&w=1000&h=800&k=0