logo (2)
22.06 - 24.06.2018 Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
pl_PL   en_GB   

Artyści FWT 2016 – Tomas Daunora

Celem projektu Tomasa Daunory jest wybudowanie pieca opalanego drewnem do czarnej ceramiki. Jest to bardzo stara metoda, stosowana od wieków na Litwie.

Wyjątkowość czarnej ceramiki to wysoki spiek czerepu ceramicznego uzyskany w komorze pieca opalanego drewnem w atmosferze beztlenowej – redukcyjnej, co powoduje charakterystyczne czarne zabarwienie. Litewscy ceramicy mają ogromną wiedzę i doświadczenie w budo-wie i stosowaniu pieców do czarnej ceramiki. Tomas Daunora podczas FWT razem ze studentami wileńskiej Akademii wybuduje piec i przeprowadzi pokazowy wypał, podczas którego zostaną wypalone realizacje gości z Litwy, studentów naszej Akademii i gości festiwalu (wykonane podczas wcześniej zorganizowanych warsztatów).

Tomas Daunora – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, kurator i uczestnik wielu zagranicznych sympozjów i wystaw. Autor i kurator projektu ”Gobis/Outside Exspo”, kierownik grupy Inicjatyw kulturalnych „Kwadratas”, dyrektor Centrum Dizajnu Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Swoje projekty realizuje w obszarze: garncarstwa, rzeźby ceramicznej, malarstwa akwarelowego, rysunku. Tomas Daunora jest artystą który w swojej twórczości podejmuje problematykę duchowej oszczędności.

TJDaunora_vieta Vienaragiu silas 3 d1